ARDNF-nin 2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2025-ci il sentyabr ayının 30-na ARDNF-nin aktivləri 2025-ci ilin əvvəlinə (60 031,4 milyon ABŞ dolları) nisbətən 16,9% artaraq 70 161,7 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Əsas maliyyə göstəriciləri (yanvar-sentyabr 2025):
• Ümumi aktivlər: 70,2 milyard ABŞ dolları (+16,9%)
• Ümumi gəlirlər: 13 073,5 milyon manat
• Ümumi xərclər: 10 917,8 milyon manat
• Neft-qaz gəlirləri: 7 837,7 milyon manat
• İnvestisiya gəliri:5 235,7 milyon manat
• Büdcədənkənar gəlir:15 066,1 milyon manat
• Dövlət büdcəsinə transfert:10 860,8 milyon manat
Neft-qaz gəlirləri
2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 7 837,7 milyon manat olmuşdur, o cümlədən:
• mənfəət neftinin və qazın satışından 7 068,8 milyon manat,
• bonus ödənişləri və tranzit gəlirləri 765,3 milyon manat,
• akrhesabı ödənişlər 3,6 milyon manat.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 6 183,9 milyon manat, Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) isə 697,0 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
İnvestisiya və büdcədənkənar gəlirlər
Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 5 235,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri hesabat dövrü üzrə 15 066,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Dövlət büdcəsinə transfert və xərc istiqamətləri
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2025-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 10 860,8 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir.
2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında aşağıdakı icrası davam edən layihələrə 34,3 milyon manat yönəldilmişdir, o cümlədən:
• “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 8,2 milyon manat,
• “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə 26,1 milyon manat.
Sözügedən dövrdə, ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 22,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ARDNF tərəfindən 2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının vasitəçiliyi ilə həyata keçirilən hərraclarda 4 350,3 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılmışdır.
2025-ci ilin 9 ayı ərzində ARDNF-nin aktivlərində müşahidə olunan artım əsasən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər və büdcədənkənar gəlirlər hesabına formalaşmışdır.
Maliyyə bazarları baxımından, 3-cü rübdə müşahidə olunan nisbətən sakit iqtisadi-bazar mühiti dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələrinin volatilliyinin əvvəlki rüblərlə müqayisədə azalmasına səbəb olmuşdur. Hesabat dövrü ərzində Avrozona və Böyük Britaniyanın 10 illik dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələrində artım, ABŞ-da isə azalma tendensiyası müşahidə olunmuşdur. Yüksək faiz gəlirlərinin də töhfəsi ilə ARDNF-nin borc öhdəliklərindən əldə etdiyi gəlirlər artmışdır.
Qlobal səhm bazarları üçüncü rübdə güclü performans göstərərək, əvvəlki rübdə müşahidə olunan artım tendensiyasını davam etdirmişdir. Əsasən ABŞ bazarlarında baş verən yüksəliş nəticəsində, əsas indekslər yüksək gəlirlilik göstərmişdir. Bu müsbət dinamika rüb ərzində ARDNF-nin səhm bazarlarından əldə olunan gəlirlərinə əhəmiyyətli dərəcədə töhfə vermişdir.
Qızıl bazarı hesabat dövründə ardıcıl olaraq tarixi maksimum səviyyələri yeniləyərək yüksək gəlirlilik nümayiş etdirmişdir. Qlobal miqyasda davam edən qeyri-müəyyənliklər, mərkəzi banklar tərəfindən həyata keçirilən iri həcmli alışlar və digər mənbələrdən mövcud tələbat qızılın qiymətinin yüksəlməsinə səbəb olmuşdur. Nəticə etibarilə, bu amillər Dövlət Neft Fondunun qızıl altportfelinin performansını əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırmış və büdcədənkənar gəlirlərin artımına töhfə vermişdir.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January – September of 2025
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of September 30, 2025, SOFAZ's assets increased by 16.9% totaling 70 161.7 million US dollars, compared to 60 031.4 million US dollars at the beginning of the year 2025.
Key highlights for the first nine months of 2025:
• Total assets: USD 70.2 billion (+16.9 %)
• Total revenues: 13 073.5 million manats
• Total expenditure: 10 917.8 million manats
• Oil & gas revenues: 7 837.7 million manats
• Investment return:5 235.7 million manats
• Extra-budgetary revenues:15 066.1 million manats
• Transfers to State Budget: 10 860.8 million manats
Oil & gas revenues
SOFAZ's revenue from oil and gas agreements totaled 7 837.7 million manats, consisting of:
• 7 068.8 million manats from the sale of oil and gas,
• 765.3 million manats from bonus payments and transit revenues,
• 3.6 million manats from acreage fee.
It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 6 183.9 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) field and 697.0 million manats (from gas and condensate) from the Shah Deniz field.
Investment return and extra-budgetary revenues
The return from managing SOFAZ's assets amounted to 5 235.7 million manats.
SOFAZ's extra-budgetary revenues totaled 15 066.1 million manats, attributed to revaluations in exchange rates.
Transfer to the State budget and expenditure
Within the framework of the 2025 SOFAZ budget implementation, a total of 10 860.8 million manats were transferred into the state budget during the reporting period.
In January-September 2025, 34.3 million manats were allocated to the following ongoing projects:
• 8.2 million manats were directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan,"
• 26.1 million manats were allocated for the "State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2028."
The operational expenditure of SOFAZ amounted to 22.9 million manats for the reporting period.
During the January–September 2025 period, SOFAZ sold a total of 4 350.3 million US dollars through auctions conducted in coordination with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
SOFAZ’ s asset growth for the first nine months of 2025 was primarily driven by investment revenue as well as extra-budgetary revenues.
In financial markets, the volatility of government bond yields was lower in Q3 when compared to previous quarters, likely reflecting a relatively calmer macro environment. In terms of direction, benchmark 10y yields of Eurozone and the UK rose during the period, while US 10y yield decreased. SOFAZ’s fixed income returns improved, also supported by high interest earnings.
Global equity markets showed a strong performance during the third quarter, continuing their upward run from the previous quarter. Gains were led by US markets, with major indices posting solid returns. This led to a large positive contribution to SOFAZ’s public equity returns during the quarter.
Gold posted further gains, continuously breaking its historic high levels. Overall global uncertainties, large central bank purchases and demand from other sources fueled the rally, significantly improving the performance of SOFAZ’s gold sub-portfolio, which resulted in additional extra-budgetary revenue.