30 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Əbu-Dabiyə işgüzar səfəri çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin aparıcı investisiya qurumları ilə bir sıra görüşləri keçirilib.
Görüşlərin əsas məqsədi beynəlxalq tərəfdaşlarla əlaqələrin genişləndirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran investisiya sahələrində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi və gələcək birgə təşəbbüslərin perspektivlərinin nəzərdən keçirilməsi olub.
Mubadala İnvestisiya Şirkətində keçirilən görüş zamanı İsrafil Məmmədov şirkətin Baş dayanıqlılıq və risklərin idarəedilməsi üzrə direktoru Əhməd Əl Calili ilə görüşüb. Görüşdə dayanıqlı investisiyalar sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə və bilik mübadiləsinin təşviqi, eləcə də potensial birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.
“Lunate” şirkətinin Baş partnyoru Xalifa Əl Suveydi ilə keçirilən görüşdə isə investisiya portfellərinin idarəedilməsi təcrübəsi, alternativ aktivlərə yönəlmiş investisiya yanaşmaları və uzunmüddətli tərəfdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşlər ARDNF ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin aparıcı investisiya qurumları arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsi və gələcək tərəfdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edib.

31 Oct 2025 11:54:00
On 30 October 2025, the delegation led by Israfil Mammadov, Chief Executive Officer of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), paid a working visit to Abu Dhabi, where several meetings were held with the United Arab Emirates’ leading investment institutions.
The meetings were primarily focused on enhancing engagement with international partners, discussing cooperation opportunities in mutually beneficial investment areas, and exploring prospects for future joint initiatives.
During the meeting at Mubadala Investment Company, Israfil Mammadov met with Ahmed Al Calily, Chief Sustainability and Risk Officer. The discussions focused on expanding collaboration in sustainable investments, promoting the exchange of expertise and best practices, and identifying opportunities for future joint initiatives.
In a separate meeting with Khalifa Al Suwaidi, Managing Partner of Lunate, the parties exchanged views on portfolio management approaches, investment strategies in alternative assets, and prospects for long-term cooperation.
The meetings represented an important step towards further strengthening the relationship of mutual trust between SOFAZ and the United Arab Emirates’ leading investment entities and identifying new avenues for strategic collaboration in the global investment landscape.