ARDNF rəhbərliyinin Əbu-Dabiyə işgüzar səfəri çərçivəsində beynəlxalq tərəfdaşlarla görüşlər və regional investisiya müzakirələri keçirilib
05 Dec 2025 16:37:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) icraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi şəhərinə işgüzar səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti yüksək səviyyəli beynəlxalq qurumların rəhbərləri və özəl sektorun aparıcı təmsilçiləri ilə görüşlər keçirərək qarşılıqlı əməkdaşlıq və investisiya imkanları üzrə müzakirələr aparmışdır.
Səfər zamanı ARDNF nümayəndə heyəti “CVC” Şirkətlər Qrupunun həmtəsisçisi və sədri Rolli van Rapard ilə görüş keçirmişdir. Görüşdə Fondun “CVC” ilə uzunmüddətli əməkdaşlığının hazırkı mərhələsi, müxtəlif aktiv sinifləri üzrə investisiya portfelinin genişləndirilməsi imkanları və qlobal bazarlarda formalaşan yeni trendlər müzakirə edilmişdir.
Nümayəndə heyəti daha sonra “Milken” İnstitutun sədri Maykl Milken ilə görüşmüşdür. Kapital bazarlarının inkişafında mühüm rol oynaması ilə tanınan və uzun illərdir qlobal maliyyə, səhiyyə və təhsil sahələrində təşəbbüslərə dəstək göstərən Maykl Milken ilə keçirilmiş görüşdə institusional investorlara təsir edən qlobal tendensiyalar, davamlı investisiya meyilləri və müxtəlif regionlar üzrə strateji istiqamətlər müzakirə edilmişdir. Tərəflər həmçinin gələcək əməkdaşlıq və bilik mübadiləsi imkanlarını nəzərdən keçirmişlər.
ARDNF nümayəndə heyəti Əbu-Dabidə “Milken” İnstitut tərəfindən təşkil olunan “2025 Middle East & Africa” Sammitində də iştirak etmişdir. ARDNF-in icraçı direktorun müavini Rövşən Cavadov Sammit çərçivəsində keçirilmiş “Asiya və Yaxın Şərq arasında investisiya və biznes əlaqələri” adlı paneldə spiker qismində çıxış etmişdir.
Panel müzakirələri zamanı Rövşən Cavadov Asiya və Yaxın Şərq arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdiyini, kapital, innovasiya və istedad axınını gücləndirən yeni tərəfdaşlıq modellərinin formalaşdığını qeyd etmişdir. O, suveren fondların regional dəyər zəncirlərinin möhkəmləndirilməsi, bazar inteqrasiyasına dəstək və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi prosesinə verdiyi töhfələr barədə məlumat vermişdir. Rövşən Cavadov əlavə etmişdir ki, ARDNF uzunmüddətli və dayanıqlı investisiya yanaşması çərçivəsində hər iki regionda yaranan yeni imkanları yaxından izləyir.

SOFAZ Leadership Conducts Meetings with International Partners and Reviews Regional Investment Prospects in Abu Dhabi
05 Dec 2025 16:37:00
A delegation of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), led by Executive Director Israfil Mammadov, paid a business visit to Abu Dhabi, United Arab Emirates. During the visit, the delegation held meetings with senior representatives of leading international institutions and major private sector partners to discuss opportunities for mutual cooperation and investment.
As part of the visit, the SOFAZ delegation met with Rolly van Rappard, Co-Founder and Chairman of CVC Group. The meeting focused on the current stage of SOFAZ’s long-term cooperation with CVC, potential opportunities to expand the investment portfolio across various asset classes, and emerging trends shaping global markets.
The delegation also met with Michael Milken, Chairman of the Milken Institute. Known for his significant contributions to the development of capital markets and long-standing support for initiatives in global finance, healthcare, and education, Michael Milken discussed global trends affecting institutional investors, sustainable investment tendencies, and strategic directions across different regions. The parties also explored potential areas for future collaboration and knowledge exchange.
The SOFAZ delegation additionally participated in the 2025 Middle East & Africa Summit, organized by the Milken Institute in Abu Dhabi. SOFAZ’s Deputy Executive Director, Rovshan Javadov, took part as a speaker in the panel discussion titled “Investment and Business Ties Between Asia and the Middle East.”
During the panel, Rovshan Javadov highlighted the deepening economic cooperation between Asia and the Middle East, noting the emergence of new partnership models that strengthen the flow of capital, innovation, and talent. He emphasized the role of sovereign wealth funds in reinforcing regional value chains, supporting market integration, and contributing to economic diversification. Rovshan Javadov added that SOFAZ, guided by its long-term and sustainable investment approach, continues to closely monitor emerging opportunities across both regions.