19 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Baş naziri, ARDNF-nin Müşahidə Şurasının sədri Əli Əsədovun rəhbərliyi iləkeçirilən iclasın gündəliyində Dövlət Neft Fondunun 2026-cı il üzrə büdcə layihəsinin proqnoz göstəriciləri, o cümlədən, Fondun gəlirləri və vəsaitindən istifadənin əsas istiqamətləri, Fondun investisiya siyasəti, investisiya portfelinin valyuta tərkibi və gəlirliliyi və digər cari məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
İclasda ARDNF-nin icraçı direktoru İsrafil Məmmədovun məruzəsi dinlənilib.
İclasın yekununda Fondun Müşahidə Şurasının üzvlərinin rəy və təklifləri nəzərə alınmaqla Dövlət Neft Fondunun 2026-cı il üçün büdcə layihəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunması barədə müvafiq qərar qəbul olunub.

On 19 December, the meeting of the Supervisory Board of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), chaired by Prime Minister and Chairman of the Supervisory Board of SOFAZ Ali Asadov, was held. The agenda included a comprehensive discussion of the forecast parameters of SOFAZ’s draft budget for 2026, including the Fund’s projected revenues and key directions for the use of its assets, as well as its investment policy, the currency composition and performance of the investment portfolio, and other current matters.
During the session, the report presented by SOFAZ CEO, Israfil Mammadov was thoroughly reviewed.
Following deliberations and considering the opinions and suggestions put forth by the members of the Supervisory Board, a decision was reached to submit the draft budget of the State Oil Fund for 2026 to the President of the Republic of Azerbaijan.