2025-ci ilin yekunları üzrə:
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, Fondun aktivləri 2025-ci ilin əvvəlinə 60 031,4 milyon ABŞ dolları (102 053,3 milyon manat ) təşkil etmiş, 2025-ci il dekabr ayının 31-nə isə, ilin əvvəli ilə müqayisədə 22,5% artaraq 73 541,5 milyon ABŞ dollarına (125 020,5 milyon manata) çatmışdır.
2025-ci ilin yanvar–dekabr ayları ərzində ARDNF-nin ümumi gəlirləri 37 594,4 milyon manat təşkil etmişdir. Sözügedən dövrdə Fondun büdcə gəlirləri 17 160,4 milyon manat, valyuta məzənnələrinin və qızıl qiymətinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı büdcədənkənar gəlirləri isə 20 434,0 milyon manat olmuşdur. Büdcə xərcləri isə hesabat dövrü üzrə 14 627,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Büdcə gəlirləri:
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 8 292,9 milyon manat, Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) isə 958,8 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
2025-ci il ərzində maliyyə bazarlarındakı tendensiyalar ARDNF-nin aktivlərinə müsbət təsir göstərmişdir.
ABŞ-də əmək bazarının nisbətən zəifləməsi və tariflərin tətbiqindən gözlənilən inflyasiyanın reallaşmaması səbəbindən, Avrozonada yumşaldıcı monetar siyasətin davam etməsi fonunda, Birləşmiş Krallıqda isə əsasən əmək bazarının zəifləməsi nəticəsində mərkəzi banklar uçot faiz dərəcələrini endirmişdir ki, bu da öz növbəsində istiqrazların gəlirliliyinə müsbət töhfə vermişdir. Bununla yanaşı, istiqrazlarda hələ də müşahidə olunan yüksək faiz dərəcələri ARDNF-nin borc öhdəlikləri altportfelinin əsas gəlirlilik komponenti olmuşdur.
ARDNF-nin səhm investisiyaları da il ərzində müsbət gəlirlilik göstərmişdir. Şirkətlərin maliyyə göstəricilərinin ümumən dayanıqlı olması, texnologiya sahəsində, o cümlədən süni intellekt sahəsində əldə edilən irəliləyişlər, həmçinin qabaqcıl mərkəzi bankların faiz dərəcələrini endirməsi bazarlarda müsbət dinamikanı şərtləndirmişdir.
Ötən ildə daşınmaz əmlak və infrastruktur investisiyalarının gəlirliliyi sektorlardan asılı olaraq fərqli nəticələr nümayiş etdirmişdir. Ofis sektorunda müşahidə edilən təzyiqlərin davam etməsinə baxmayaraq, logistika, yaşayış tipli daşınmaz əmlaklar və infrastruktur aktivlərinə tələbin yüksək olması sözügedən sektorlarda dayanıqlı gəlirliliyi təmin etmişdir. Nəticədə, ARDNF-nin daşınmaz əmlak altportfeli 2025-ci ildə müsbət gəlirlilik əldə etmişdir.
Mərkəzi bankların alışları, mövcud qeyri-müəyyənliklər və geosiyasi risklər fonunda qızıl qiymətləri il ərzində kifayət qədər artım göstərərək tarixi maksimum səviyyələrə çatmışdır. Bununla da, ARDNF-nin qızıl altportfeli üzrə əhəmiyyətli büdcədənkənar gəlirlər formalaşmışdır.

Key highlights for the year 2025:
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of December 31, 2025, SOFAZ's assets increased by 22.5% totaling 73 541.5 million US dollars (125 020.5 million manats), compared to 60 031.4 million US dollars (102 053.3 million manats) at the beginning of the year 2025.
During the period from January to December 2025, SOFAZ’s total revenues amounted to 37 594.4 million manats. Budget revenues reached 17 160.4 million manats, while extra-budgetary revenues arising from changes in foreign exchange rates and gold prices amounted to 20 434.0 million manats. Budget expenditures for the reporting period totaled 14 627.2 million manats.
Budget revenues:
It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 8 292.9 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli field and 958.8 million manats from the Shah Deniz field (gas and condensate).
During 2025, trends in the financial markets had a positive impact on the assets of SOFAZ.
Due to the relatively weakening labor market and inflationary pressures expected from newly introduced tariffs not materializing in the United States, as well as the continuation of accommodative monetary policy in the Eurozone and mainly the weakening of the labor market in the United Kingdom, central banks reduced their policy interest rates. These developments, in turn, contributed positively towards fixed income sub-portfolio performance. At the same time, relatively elevated interest rates have remained the major source of SOFAZ’s fixed-income return.
SOFAZ’s equity investments also generated positive returns during the year. Overall resilience in companies’ earnings, advances in the technology sector, including artificial intelligence, as well as interest rate cuts by leading central banks supported market performance.
Over the past year, returns on real assets investments varied across sectors. Despite continued pressures in the office sector, strong demand for logistics, residential real estate, and infrastructure assets supported stable returns in these sectors. As a result, SOFAZ’s real assets sub-portfolio generated positive returns in 2025.