MHŞT üzrə komissiyanın mineral ehtiyatları ilə məşgul olan şirkətlər üçün hazırladığı hesabat forması müzakirə olunub
18 Mar 2004 11:00:00
Martın 18-də Azərbaycan Respublikası Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə komissiyanın sədri,Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Samir Şərifovun sədrliyilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və neft və gas hasilatı ilə məşgul olan şirkətlərin dövlətə ödənişləri ilə baglı hesabat forması layihəsinin müzakirəsi kecirilib.
Cənab S.Şərifov Azərbaycanda mədən hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərin 2003-cü il ücün, gələcəkdə isə rüblük hesabatlarını Azərbaycan hökumətinə təqdim etmələrinin vacibliyini vurğulayıb. Komissiya sədri bildirib ki, hökumətin MHŞT-nin "aldiğını dərc et" prinsipinə əməl etməsi üçün mineral ehtiyatların hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərdən ödənişlərlə bağlı hesabat alması vacibdir. Azərbaycanda digər mineral ehtiyatlarına dair sahələrdə hal-hazırda fəaliyyət olmadığından müzakirələr zamanı yalniz neft və gaz hasilatı ilə məşgul olan şirkətlərin hesabat verməli olduğu geyd edilib.ARDNŞ-in isə yalnız hasilat və emalla məşgul olan bölməsi hesabat verəcək.
Gorüş zamanı hesabat formaları ətraflı müzakirə olunub, xarici şirkətlərin nümayəndəklərilə dərin fikir mübadiləsi aparılıb və komissyia sədri tərəfindən müvafiq izahatlar verilib.
Cənab S.Şərifov bildirib ki, qeyri-hökumət təşkilatlarınin
bu prosesə xüsusi marağı nəzərə alınaraq mineral ehtiyatların hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərin
dövlətə ödənişləri ilə baglı hesabat formasının layihəsi növbəti göruşdə QHT nümayəndələrilə müzakirə olunacaq.
Goruşün sonunda 2003-cü il üçün hesabatların aprel ayının sonunadək hökumətə təqdim olunması ilə bağlı razılığa gəlinib.
Goruşə Azərbaycanda mineral ehtiyatların hasilatı sahəsində fəaliyyət göstərən bütün şirkətlər dəvət olunsa da, müzakirələrdə yalniz Commonwealth Oil&Gas Company Limited, Conoco-Phillips, Lukoil-Azerbaijan, Salyan Oil LTD, UNOCAL, Exon Mobil, Turkish Petroleum, ITOCHU Oil Exploration, British
Petroleum şirkətlərinin nümayəndələri təmsil olunublar. Bundan başqa müzakirələrdə Böyuk Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin
Neft-Gaz, Ticarət və Yatırım Attaşesi, eləcə də, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin, Yanacaq və Energetika vəVergilər Nazirliklərinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş Təbii Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu konfransında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin başçilıgı ilə iştirak edən nümayəndə heyəti həmin konfransda bu təşəbbüsə qoşuldugunu bəyan edib. Prezidentin tapşirigi əsasında ötən ilin noyabr ayinda Nazirlər Kabineti tərəfindən verilmiş sərəncamla təşəbbüsün həyata keçirilməsi üçün ölkə nazirliklərinin nümayəndələrinin təmsil olunduğu millli komissiya yaradılıb.

Samir Sharifov, Chairman of the National Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) and Executive Director of the State Oil Fund met on March 18 with the representatives of the Azerbaijan extractive sector companies to discuss a company reporting form under EITI.
Mr. Sharifov indicated that the government of Azerbaijan invites foreign and national companies of the extractive sector to report to the National Committee on EITI on their payments to the government of Azerbaijan. Companies are also invited to publish information on what they paid to the government.
Reports submitted by the companies will be used by the Committee to produce a government report on all payments from the extractive sector companies and make it publicly available.
Reports are to be submitted on a quarterly basis with the first such report to cover the entire 2003.
The meeting participants extensively discussed a draft reporting form prepared by the National Committee on EITI. Discussions covered only oil and gas companies, since other extractive industries are presently idle in Azerbaijan. The meeting participants also agreed to submit the report for 2003 by end of April 2004.
Mr. Sharifov informed the meeting participants that the next meeting on EITI company reporting form will be arranged with the participation of representatives of the non-governmental organizations, “as they have been demonstrating special interest in the process.â€
Commonwealth Oil&Gas, Conoco Phillips, Lukoil, Salyan Oil, UNOCAL, ExxonMobil, Turkish Petroleum, Itochu Oil Exploration, British Petroleum and SOCAR were represented at the meeting, though the Committee had sought attendance of all foreign extractive industry companies operating in Azerbaijan. British Embassy Secretary for Energy, Trade & Investment, and the representatives from the national Ministries of Taxes and Fuel and Energy also took part in the meeting.
The National Committee on EITI was established on November 13, 2003 by the Ordinance of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan following the instruction of President Ilham Aliyev of Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan joined EITI on June 17, 2003 at the International Conference on EITI in London.