Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2005-ci il iyunun 21-də qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı geniş müşavirə keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri hesabına qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı görülmüş tədbirlər müşavirədə əsas müzakirə mövzusu olmuşdur. Prezident İlham Əliyev öz çıxışında Neft Fondundan ilk vəsaitin məhz qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına yönəldildiyini vurğulamışdır.
Prezident İlham Əliyev qaçqın və məcburi köçkünlər üçün qəsəbələrin məhz Neft Fondunun vəsaiti hesabına tikilldiyini vurğulayaq Neft Fondundan qaçqın və məcburi köçkünlərə ayrılacaq vəsaitin həcminin artırılacağını bəyan etmişdir.
Prezident eyni zamanda Neft Fondunun çox mühüm və şəffaf qurum olduğunu və Neft Fondunun fəaliyyətinin artıq yüksək səviyyədə tənzimləndiyini qeyd etmişdir: “Neft Fondunun əsas məqsədi vəsaiti şəffaf şəkildə saxlamaq, idarə etmək, artırmaq və lazım gələndə, Azərbaycanın qarşısında duran layihələrin həyata keçirilməsində ondan səmərəli istifadə etməkdir”.
Neft Fondunun İcraçı Direktoru cənab Samir Şərifov qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Fonddan ayrılmış vəsaitlər barədə məruzə ilə çıxış etmişdir. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanlarına uyğun olaraq 2001-ci ildən başlayaraq indiyədək Dövlətqaçqınkomun və Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun hesablarına Dövlət Neft Fondundan köçürülmüş vəsaitin ümumi həcminin 463 milyard manata bərabər olduğunu müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. Cənab Şərifov 2001-ci ildən indiyədək Neft Fondunun vəsaiti hesabına Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 6411 yaşayış evinin tikilərək qaçqın və məcburi köçkünlərin sərəncamına verildiyini, 2522 evin tikintisinin isə tamamlanma mərhələsində olduğunu qeyd etmişdir.
Neft Fondunun vəsaitləri hesabına qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması və məskunlaşması tədbirlərinin maliyyələşdirilməsinin təmin edilməsi məqsədi ilə müvafiq xərclər “Büdcə sistemi haqqında” Qanuna uyğun olaraq, icmal dövlət büdcəsinə daxil edilir və ölkə parlamenti tərəfindən təsdiqləndikdən sonra, Fond tərəfindən hər il üzrə təsdiq olunmuş büdcə xərcləri çərçivəsində icra edilir.

A meeting on solving problems of refugees and internally displaced persons, presided over by Prezident Ilham Aliyev of Azerbaijan, took place on June 21, 2005. Discussions focused on the measures that had been taken for improvement of the socio-economic condition of refugees and IDPs through funding allocations by the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan. Prezident Ilham Aliyev underlined in his speech that the first allocations from the State Oil Fund were directed towards improvement in living conditions of the refugees and IDPs. The President stressed that new housing for the refugees and IDPs was being constructed using funding from SOFAZ. “The amount of these allocations from the Oil Fund to the problems of refugees and IDPs will be increased”, he said.
Touching upon the Oil Fund’s activity the President pointed out that the Fund was an important and transparent institution. He assessed the Fund’s activity as “strongly controlled”. “The Oil Fund’s major purpose is to save and manage its assets transparently, to increase them and to use them properly for implementation of the projects necessary for Azerbaijan.”
The Executive Director of the Oil Fund, Samir Sharifov, reported to meeting participants about the fundings allocated from SOFAZ for improvement of the socio-economic condition of the refugees and IDPs. He stated that a total of AZM 463 billion was transferred by SOFAZ to the account of the State Committtee for Refugees and Internally Displaced Persons and the Social Development Fund of the Internally Displaced Persons. Mr. Sharifov pointed out that 6,411 residential houses had been constructed for refugees and IDPs in different regions of Azerbaijan since 2001. “The construction of some 2,522 houses is in its closing stage”, he stressed.
As per the Law "About Budget System" of the Republic of Azerbaijan, the expenditures of SOFAZ directed for improvement of the social and living conditions of the refugees and IDPs are incorporated as part of an annual consolidated government budget and are executed, after approval of the Parliament, from the amounts envisaged by the Fund’s expenditure budget.