2005-ci il mayın 26-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Samir Şərifov Norveç Kralliğının Dövlət katibi, Neft Sənayesi və Energetika nazirinin müavini Oluf Ulseti qəbul etmişdir. Görüş zamanı cənab Ulset Norveç hökumətinin Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəmərinin Azərbaycan hissəsinin istifadəyə verilməsindən məmnun olduğunu bildirmiş və bundan sonra neftin satışından Azərbaycana daxil olan gəlirlərin daha da artacağını qeyd etmişdir.
Cənab Ulset Azərbaycan Respublikasının neft gəlirlərinin səmərəli istifadə olunmasında şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünə (MHŞT) qoşulmasını və Təşəbbüsün həyata keçirilməsində ilk hesabat mərhələsini uğurla başa çatdırmasını müsbət hal kimi qiymətləndirmişdir.
Cənab S. Şərifov MHŞT-nin həyata keçirilməsi üzrə Azərbaycanda hazırlanmış mexanizmin işlək bir mexanizm olduğunu qeyd etmiş və Təşəbbüsün tətbiqinin perspektivləri barədə fikirlərini Norveç rəsmisi ilə bölüşmüşdür. O, eyni zamanda martın 17-də Londonda keçirilən MHŞT üzrə 2-ci beynəlxalq Konfransda MHŞT-ə qoşulmuş ölkələrə Təşəbbüsü həyata keçirməkdə köməklik göstərmək və Təşəbbüsə yeni ölkələrin qoşulmasını təmin etmək məqsədilə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun (BMQ) yaradılmasının qərara alındığını və Azərbaycanın bu qrupa üzvlüyünün artıq təsdiq olunduğunu bildirmişdir. Cənab Şərifov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin göstərişinə uyğun olaraq, bu qrupda MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri kimi Azərbaycanı təmsil edəcəyi barədə qonaqlara məlumat vermişdir.
Görüşdə ARDNF-in fəaliyyəti və neft gəlirlərinin istifadəsi ilə bağlı digər məsələlər də müzakirə olunmuşdur.
Görüşdə Norveç Krallığının Azərbaycandakı səfiri cənab Steynar Gil, eləcə də Norveçin Energetika Nazirliyinin və Statoil şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak etmişlər.

The Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan Mr. Samir Sharifov received on May 26 Mr. Oluf Ulseth, State Secretary of the Norwegian Ministry of Petroleum and Energy. Mr. Ulseth pointed out that his government was happy for opening of the Azerbaijan section of the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export oil pipeline that would increase revenues from sale of oil.
Mr. Ulseth assessed Azerbaijan’s implementation of Extractive Industries Transparency Initiative as a positive approach to handling oil revenues. He underscored the successful completion of the first EITI reporting cycle in the country.
Mr. Sharifov stressed that the functioning formula found in Azerbaijan for implementation of EITI appeared to be a good mechanism. Speking on perspectives of the Initiative, Mr. Sharifov informed the Nowegian official that he received mandate from the President of the Republic of Azerbaijan to represent the country in the International Advisory Group on EITI as a Chairman of the National Committee on EITI. The Group is being formed by the UK government in London for future management and incentives for implementation of EITI.
The officials discussed the State Oil Fund’s activity and other issues on management of the oil revenues.
Mr. Steinar Gil, the Norwegian Ambassador to Azerbaijan, and other officials of the Norwegian Ministry of Petroleum and Energy and the representatives of Statoil Azerbaijan also attended the meeting.