Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu ilə Overture Managed Solutions (OMS) şirkətinin ana şirkəti Overture Financial Services arasında ABŞ-ın Ticarət və İnkişaf Agentliyi (TİA) tərəfindən maliyyələşdirilən “Neft Fondunun İnstitusional Quruculuğun Təkmilləşdirilməsi” layihəsinin həyata keçirilməsinə dair 2005-ci il yanvarın 18-də imzalanmış saziş TİA tərəfindən bu il aprelin 7-də bəyənilmiş və bununla da hüquqi qüvvəyə minmişdir.
Bununla əlaqədar olaraq, 12 aprel 2005-ci ildən etibarən OMS şirkətinin nümayəndələri Bakıya gələrək ARDNF-ə texniki xidmətin göstərilməsinə başlayacaqlar. Layihənin 9 ay ərzində başa çatacağı planlaşdırılır.
OMS 2004-cü ilin noyabrında TİA tərəfindən keçirilən tenderin qalibi elan edilmişdir. Baş ofisi Nyu-Yorkda yerləşən OMS şirkəti maliyyə təsisatlarında vəsaitlərin yerləşdirilməsi üçün ən müasir idarəetmə sistemlərinin “açar təhvili” prinsipi əsasında qurulması üzrə ixtisaslaşır. OMS həmçinin vəsaitləri idarə edən maliyyə qurumları, təqaüd (pensiya) fondları və digər institusional fondlar üçün bu sistemlərin tətbiqi üzrə məsləhət xidmətlərini həyata keçirir.
ARDNF-in institusional quruculuğunun təkmilləşdirilməsi məqsədi üçün TİA və ARDNF arasında Fondun institusional quruculuğunun təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə 1 milyon 91 min dollar məbləğində texniki yardim(grant) ayrılması haqqinda saziş 2004-cü il mayın 19-da Bakıda imzalanmışdır.

The US Trade and Development Agency (TDA) approved on April 7 the consultancy contract signed on January 18, 2005between State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and Overture Financial Services of US. Institutional Capacity Building technical assistance project funded by the US TDA has thus become effective.
Overture team arrived in Baku on April 11 to start providing technical assistance to SOFAZ as per the contract. The contract is scheduled to be completed in 9 months.
New York based Overture has been awarded the TDA funded project in November 2004. The company specializes in design and implementation of turnkey and state-of-the art investment platforms for financial institutions. It also provides consulting and personnel training services to investment managers, pension funds and institutional funds for the establishment of such platforms.
The underlying grant agreement worth $1.091 million was signed between TDA and SOFAZ in May 2004 in Baku.