Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun Mətbuat xidmətinin məlumatı(2006-cı ilin yanvar-sentyabr aylarında gəlir və xərclər barədə açıqlama)
01 Nov 2006 11:00:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2006-cı ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 730,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 606,8 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 9 ay ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 684, 3 milyon manata bərabər olmuşdur. O cümlədən, mənfəət neftinin satışından 670,0 milyon manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 10,9 milyon manat, akrhesabı ödənişlərdən 1,2 milyon manat, bonus ödənişlərindən 1,8 milyon manat vəsait əldə olunmuşdur. Xarici sərmayəçilər tərəfindən verilmiş aktivlərdən isə 0,4 milyon manat gəlir əldə edilmişdir.
Xam neftin kontrakt qiyməti ilə respublikadaxili topdansatış qiyməti arasındakı fəqrdən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti tərəfindən ödənişlər 5,1 milyon manata bərabər olmuşdur. Ötən üç rüb ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından 41,3 milyon manat gəlir əldə olunmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2006-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 46,8 milyon manat qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 75,1 milyon manat Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsinə yönəldilmiş, 455,0 milyon manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 1,7 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi üçün isə 7,5 milyon manat vəsait ödənilmişdir. Dövlət İnvestisiya Şirkətinin nizamnamə kapitalının formalaşdırılması məqsədliə 20,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2006-cı ilin ilk 9 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 0,7 milyon manat olmuşdur.
Ötən hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri, o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 29,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2006-cı il sentyabr ayının 30-a Fondun aktivləri ilin əvvəlinə nisbətən 7,4 % artaraq 1 374, 8 milyon manata (1 569 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-September 2006
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2006 reached 730,7 million manats (AZN), while budget expenditures constituted AZN 606, 8 mln.
Revenue of AZN 684, 3 mln. was received from implementation of oil and gas agreements, including AZN 670,0 mln. from the sale of profit oil and AZN 10,9 mln. as transit fees, AZN 1,8 mln. as bonus payments, AZN 1, 2 mln. as acreage payments and AZN 0,4 mln. from sale of assets received from foreign companies under PSAs. AZN 5,1 mln. was received from State Oil Company of the Republic of Azerbaijan as the price difference between the contract value and domestic wholesale price of exported oil. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZN 41, 3 mln.
Expenditures of the Fund in the amount of AZN 46, 8 mln. were directed to finance, as per 2006 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons. AZN 75,1 mln. was utilized for the financing of AzBTC Co.’s share in Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZN 455,0 mln. was transferred to the State Budget. AZN 1, 7 mln. was used for financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system and AZN 7,5 mln. was utilized for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. AZN 20,0 mln. was directed to formation of the statutory capital of the State Investment Company. The Fund’s administrative and operation expenses in nine months were AZN 0, 7 mln.
The Fund’s extra-budgetary expenditures and payments, including asset revaluation expenses were AZN 29, 6 mln. in the first three quarters of 2006.
The assets of SOFAZ as at September 30, 2006 grew by 7, 4% compared to the beginning of the year and stood at AZN 1 374, 8 mln. (USD 1 569 mln.)