02 Aug 2006 11:00:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2006-cı ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 449,4 milyon manat, büdcə xərcləri isə 314,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 6 ay ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 423,7 milyon manata bərabər olmuşdur. O cümlədən, mənfəət neftinin satışından 414,3 milyon manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 7, 2 milyon manat, akrhesabı ödənişlərdən 1, 2 milyon manat, bonus ödənişlərindən 0, 9 milyon manat vəsait əldə olunmuşdur. Xarici sərmayəçilər tərəfindən verilmiş aktivlərdən isə 0,1 milyon manat gəlir əldə edilmişdir. Ötən iki rüb ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 25,7 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2006-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 32,5 milyon manat qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 54,4 milyon manat Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsinə yönəldilmiş, 226 milyon manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə müvafiq olaraq 0,6 milyon manat və 0,5 milyon manat vəsait ödənilmişdir. 2006-cı ilin ilk 6 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 0,4 milyon manat olmuşdur.
Ötən dövr ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri, o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 1,3 milyon manata bərabər olmuşdur.
2006-cı il iyun ayının 30-a Fondun aktivləri ilin əvvəlinə nisbətən 10,4 % artaraq 1 414, 2 milyon manata (təqribən 1 579 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-June 2006
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2006 reached 449,4 million manats – AZN, while budget expenditures constituted AZN 314, 4mln.
Revenue of AZN 423, 7 mln. was received from implementation of oil and gas agreements, including AZN 414,3 mln. from the sale of profit oil and AZN 7,2 mln. as transit fees, AZN 0,9 mln. as bonus payments, AZN 1, 2 mln. as acreage payments and AZN 0,1 mln. from sale of assets received from foreign companies under oil agreements. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZN 25, 7 mln.
Expenditures of the Fund in the amount of AZN 32, 5 mln. were directed to finance, as per 2006 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons. AZN 54,4 mln. was utilized for the financing of AzBTC Co.’s share in Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZN 226 mln. was transferred to the State Budget. AZN 0, 6 mln. and AZN 0,5 mln. was accordingly used for financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system and financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. The Fund’s administrative and operation expenses in six months were AZN 0, 4 mln.
The Fund’s extra-budgetary expenditures and payments, including asset revaluation expenses were AZN 1,3 mln. in the first two quarters of 2006.
The assets of SOFAZ as at June 30, 2006 grew by 10, 4% compared to the beginning of the year and stood at AZN 1 414, 2 mln. (approx. USD 1 579 mln.)