Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15 may 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə Şahmar Arif oğlu Mövsümov Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru təyin edilmişdir.
Cənab Mövsümov bu vaxtadək Azərbaycan Respublikası Milli Bankının Baş direktoru vəzifəsində çalışmışdır. O, həmçinin Milli Bankda baş iqtisadçı, qrup rəhbəri, şöbə rəisi, departament direktorunun müavini, departament direktoru, İdarə Heyəti Sədrinin baş müşaviri vəzifələrində işləyib.
Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr fakültəsini bitirib və Harvard Universitetinin Con Kennedi adına Dövlət İdarəetmə məktəbində Dövlət maliyyəsi ixtisası üzrə Magistr dərəcəsi alıb.

Shahmar Arif Movsumov was appointed on May 15, 2006 as the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan by the Decree signed by Mr. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan.
Prior to his appointment Mr. Movsumov was a General Director of the National Bank of Azerbaijan. He also served as a Chief Economist, Group Leader, Chief of Division, Deputy Department Director, Chief Adviser to the Chairman of the Management Board in the National Bank. Mr. Movsumov completed the Faculty of International Economic Relations of Moscow State Institute of International Relations and received his Master in Public Administration from the Harvard University John Kennedy School of Government.