2007-ci il mayın 21-də Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə hökumət Komissiyası, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması (qeyri-hökumət təşkilatları) Koalisiyası arasında imzalanmış Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq təsis edilmiş Seçim Qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir. İclas zamanı Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə növbəti - altıncı hesabat mərhələsi üzrə hesabatlarını (2006-illik) tutuşduraraq təhlil edəcək audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə müsabiqə keçirilmiş və "Mur Stefens" (Moore Stephens) şirkəti müsabiqənin qalibi elan olunmuşdur.
Memorandumda nəzərdə tutulmuş növbəlilik prinsipinə uyğun olaraq, altıncı hesabat mərhələsi üçün seçilmiş audit şirkətinin haqqı şirkətlər tərəfindən ödəniləcək. Memoranduma uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən beynəlxalq miqyasda tanınmış 5 nüfuzlu auditor şirkətinə (Deloitte, PriceWaterHouseCoopers, Ernst & Young, Moore Stephens və KPMG) müsabiqədə iştirakla bağlı dəvətlər göndərilmişdir.

21 May 2007 12:06:00
Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) reports for the year 2006 will be collated by Moore Stephens Azerbaijan Limited following the decision of the Selection Group, which was established in accordance with the Memorandum of Understanding signed to implement EITI in Azerbaijan between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry (oil and gas) companies and the NGOs' Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries. Tender has been announced by bp, as the foreign and local companies are to pay audit company's fees for collation of the next (sixth) cycle reports as per MOU.
The Selection Group assessed the financial and technical proposals of the bidders on May 21, 2007. Five internationally recognized audit companies- Deloitte, PriceWaterHouseCoopers, Ernst & Young, Moore Stephens and KPMG - operating in the Republic of Azerbaijan were invited to bid.