24 Jul 2009 11:00:00
2009-cu il iyulun 24-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov mətbuat konfransı keçirmişdir. O, Fondun 2009-cu ilin ilk altı ayı üzrə investisiya fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış etmiş və kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinin suallarını cavablandırmışdır.
Ş. Mövsümov mətbuat konfransında Neft Fondunun 2009-cu ilin ilk altı ayı ərzində gəlir və xərcləri barədə hesabatını açıqlamışdır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2009-cu ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 3 156,3 milyon manat, büdcə xərcləri isə 2 685,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2009-cu ilin yanvar-iyun ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 2 989,3 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 2 907,6 milyon manat, tranzit gəlirləri 5 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividentlərdən 75,5 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 1,1 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 6 ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 167 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan müsbət fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəlirləri 100,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2009-cu il büdcəsinin icrası çərçivəsində 2 530,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 20,2 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 61,9 milyon manat və 68,5 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 1,1 milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 1,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2009-cu ilin ilk 6 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 2,7 milyon manat olmuşdur.
2009-cu il iyulun 1-ə Fondun aktivləri ilin əvvəlinə nisbətən 6,35 % artaraq 9 557,7 milyon manata (11 886,4 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan held on July 24, 2009 a press conference on SOFAZ activities in the period of January-June, 2009. Updating press on the latest developments at SOFAZ, he made a presentation and answered media questions.
SOFAZ Executive Director made public the Fund's revenue and expenditure statement for the period of January-June, 2009:
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2009reached 3156.3 million manats, while budget expenditures constituted 2685.7 mln. manats.
Revenue of 2989.3 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 2907.6 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 5 mln. manats as transit payments, 75.5 mln. manats from State share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 1.1 mln. manats as acreage payments and 0.1 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 167.0 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 100.5 million manats.
As per 2009 budget of the Fund, 2530.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 20.2 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 61.9 mln. manats and 68.5 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 1.1 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 1.3 mln. manats to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses in this period were 2.7 mln. manats.
The assets of SOFAZ as at July 1, 2009 has grown by 6.35 % compared to the beginning of the year and stood at 9557.7 mln. manats (USD 11886.4 mln.).