MHŞT üzrə on birinci mərhələnin hesabatlarına "Mur Stefens" şirkəti rəy verəcək
2009-cu il iyulun 15-də Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə hökumət Komissiyası, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması (qeyri-hökumət təşkilatları) Koalisiyası arasında imzalanmış Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq təsis edilən Seçim Qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir. İclas zamanı Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə növbəti - on birinci hesabat mərhələsi üzrə hesabatlarını (2009-cu ilin ilk 6 ayı) tutuşduraraq təhlil edəcək audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə müsabiqə keçirilmişdir. Bərabər sayda Hökuməti, QHT-lər Koalissiyası və Şirkətlər qrupunu təmsil edən 6 nəfərdən ibarət Seçim Qrupu auditin "Mur Stefens" (Moore Stephens) şirkəti tərəfindən keçirilməsinə qərar vermişdir.
Memoranduma uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən beynəlxalq miqyasda tanınmış 4 nüfuzlu audit şirkətinə (Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young və Moore Stephens) müsabiqədə iştirakla bağlı dəvətlər göndərilmişdir.

15 Jul 2009 11:00:00
Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) reports for the first six months of the year 2009 will be collated by Moore Stephens following the decision of the Selection Group, which was established in accordance with the Memorandum of Understanding signed to implement EITI in Azerbaijan between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry (oil and gas) companies and the NGOs' Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries. The group comprises 6 persons equally represented by the Government, NGO's Coalition and extractive industry companies.
The Selection Group assessed the financial and technical proposals of the bidders on July 15, 2009. Four internationally recognized audit companies- Deloitte, PriceWaterHouseCoopers, Ernst & Young and Moore Stephens - operating in the Republic of Azerbaijan were invited to bid.