(2008-ci ildə gəlir və xərclər barədə audit olunmamış maliyyə hesabatları əsasında hazırlanmışdır)
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2008-ci il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 11 864,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 4 291,8 milyon manat təşkil etmişdir. Fondun 2008-ci il büdcəsinin gəlir hissəsi 117%, xərc hissəsi isə 98% yerinə yetirilmişdir.
2008-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 11 633,5 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 11 527,0 milyon manat, akrhesabı ödənişlərdən 3,6 milyon manat, bonus ödənişlərindən 2,8 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 2,7 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividentlərdən 97,2 milyon manat, tranzit haqqı 0,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 231,2 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2008-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 145,0 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 120,6 milyon manat və 211,8 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 3 800,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmiş, 5,3 milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 2,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2008-ci il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 6,8 milyon manat olmuşdur.
Fond 26,0 milyon manat məbləğində mənfəət vergisi və digər vergilər ödəmişdir. Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı büdcədənkənar xərcləri 652,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2008-ci ildə Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi üzrə orta çəkili gəlirlilik (valyuta məzənnələrini nəzərə almadan) 3.79% təşkil etmişdir.
2009-cu il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2008-ci ilin əvvəlinə nisbətən 4,3 dəfə artaraq 8 986,7 mln. manata (11 219,2 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2008 reached 11 864,7 million manats, while budget expenditures constituted 4 291,8 mln. manats. 2008 budget revenues and expenditures of the Fund were executed accordingly 117% and 98%.
Revenue of 11 633,5 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 11 527,0 mln. manats from the sale of profit oil, 3,6 mln. manats as acreage payments, 2,8 million manats as bonus payments, 0,2 mln. manats as transit payments, 97,2 mln. manats from Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline and 2,7 mln. from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 231,2 mln. manats.
As per 2008 budget of the Fund, the expenditures in the amount of 145,0 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 120,6 mln. manats and 211,8 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 5,3 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 2,3 mln. manats to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 3 800,0 mln. manats were transferred to the state budget. The Fund's administrative and operational expenses in this period were 6,8 mln. manats.
The Fund paid profit tax and other taxes of 26,0 mln. manats. The Fund's extra-budgetary expenditure due to asset revaluation stood at 652,6 mln. manats.
Basket of currencies weighted return on the Fund's assets in 2008 constituted 3.79%.
The assets of SOFAZ as at January 1, 2009 has grown by 4,3 times compared to the beginning of the year and stood at 8 986,7 mln. manats (USD 11 219,2 mln.).