Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun ilk toplantısı keçirilib
2005-ci il avqustun 26-da Londondakı Lancaster House binasında Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun (BMQ) ilk toplantısı keçirilib. Azərbaycan hökumətini BMQ-də təmsil edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru, MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri cənab Samir Şərifov toplantıda iştirak edib.
BMQ-nin sədri, Transparency International təşkilatının rəhbəri cənab Piter Aygenin sədrliyilə keçən toplantıda “MHŞT-nin gələcəyinə baxış” mövzusunda prezentasiyalar iştirakçılara təqdim olunub, Təşəbbüsün ratifikasiyası və Təşəbbüs üzrə gələcək fəaliyyət mövzusunda müzakirələr aparılıb. Toplantıda BMQ-ə üzv olan ölkələrin yüksək səviyyəli rəsmiləri, o cümlədən, Nigeriyanın Mineralların İnkişafı naziri xanım Obi Ezekvesili, Norveçin Beynəlxalq İnkişaf üzrə Dövlət katibi cənab Leiv Lunde, ABŞ Dövlət katibinin ikinci müavini cənab Larry Qrinvud, Böyük Britaniyanın Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyinin, Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin, Dünya Bankının, Beynəlxalq Valyuta Fondunun, Global Witness təşkilatının və Açıq Cəmiyyət İnstitutunun, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Cənab S. Şərifov Azərbaycanda MHŞT-nin tətbiqi çərçivəsində 2 hesabatın artıq açıqlandığını, növbəti hesabatın isə Azərbaycan hökuməti və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən hasilat (neft və qaz) şirkətləri tərəfindən artıq hazırlanmaq üzrə olduğunu toplantı iştirakçılarının diqqəyinə çatdırıb. O, Şəffaflıq Təşəbbüsünün Böyük Britaniyanın Baş naziri cənab Toni Bleyer tərəfindən elan olunduğu ilk konfransdan (London, 17 iyun, 2003) artıq iki il keçməsinə və MHŞT-ə 20-dən artıq ölkənin qoşulmasına baxmayaraq, çox az sayda ölkələrin Təşəbbüsü tətbiq etdiyini vurğulayıb. Komissiya sədri Azərbaycan hökumətinin MHŞT-nin bütün dünyada həyata keçirilməsi üçün praktiki işlər görülməsinə tərəfdar olduğunu bildirib. Cənab Şərifov Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqi ilə bağlı təcrübəsini artıq Qazaxıstanla bölüşdüyünü və daha çox sayda ölkələrin Təşəbbüsə qoşulması üçün onlara dəstək olmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Toplantıda MHŞT-nin tətbiqi üzrə real işlər görən ölkə kimi Azərbaycanın regionda bu sahədə liderliyi ələ almasına dair fikirlər səslənib. BP şirkətinin Vitse-Prezidenti cənab Qraham Bakster və digər çıxışçılar Azərbaycanda Şəffaflıq Təşəbbüsünün müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayıblar.
BMQ-nin növbəti toplantısı oktyabrın 21-də Vaşinqtonda keçiriləcək. Qrupun daha bir toplantısının isə aprel ayının 5-6-da Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulur. BMQ-nin yaradılması barədə qərar Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə 2-ci London konfransında (17 mart, 2005-ci il) verilib və MHŞT-ə qoşulmuş ölkələrə Təşəbbüsü həyata keçirməkdə köməklik göstərmək və yeni ölkələrin Təşəbbüsə qoşulmasını təmin etmək məqsədi daşıyır. Böyük Britaniyanın Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyinin koordinatorluğu ilə yaradılmış 16 nəfərdən ibarət qrupa inkişaf etmiş ölkələrin, mineral ehtiyatlarla zəngin və Şəffaflıq Təşəbbüsünü tətbiq etmiş ölkələrin, hasliat sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin və qeyri-hökumət təşkilatının təmsilçiləri daxildir. Britaniya hökuməti Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu ilə birlikdə BMQ-də müşahidəçi və katiblik funksiyalarını həyata keçirir.

02 Sep 2005 11:00:00
On Friday 26 August, 2005, the inaugural meeting of the International Advisory Group (IAG) to the Extractive Industries Transparency Initiative was held at Lancaster House, London. Mr. Samir Sharifov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the EITI National Committee and member of the IAG represented Azerbaijan government at the meeting.
Convened under the Chairman, Mr. Peter Eigen (Chairman, Transparency International) the members of the IAG discussed the visions of the future of EITI, incentives for implementing EITI, validation of the EITI implementation and governance of the Initiative. Senior representatives of the IAG member countries including, Larry Greenwood, Deputy Assistant Secretary of the US State Department, Mr. Leiv Lunde, State Secretary for International Development, Ministry of Foreign Affairs of Norway, Oby Ezekwesili, Minister of Solid Minerals Development of Nigeria and the representatives of the Department of International Department of United Kingdom, Ministry of Foreign Affairs of France, World Bank, IMF, Open Society Institute, Chevron, BP and non-governmental organizations participated at the meeting.
Mr. Sharifov informed the meeting participants about current stage of the EITI implementation process in Azerbaijan, where the government has already disclosed two EITI reports. He outlined that unlike the other countries which also joined EITI, the Government of Azerbaijan together with local and foreign extractive companies (oil and gas) was going to prepare and make public the third EITI report. Mr. Sharifov underlined that few of 20 countries, which joined EITI after announcement of EITI by British Prime Minister Tony Blair on June 17, 2003 London conference, has implemented the Initiative. Chairman of the National Committee stressed that Azerbaijan Government encourages practical works for realization of EITI worldwide. Mr. Sharifov outlined that Azerbaijan has already shared its EITI implementation experience with Kazakhstan and was ready to help other countries joining EITI.
It was stated at the meeting that Azerbaijan was playing an important role in informing and promoting transparency in the region. Graham Baxter of BP and others hailed successful implementation of EITI in Azerbaijan.
The IAG is agrred to meet next on 21 October 2005 in Washington. Provisional dates for future meetings are February 16 in Abuja and 5 April in Baku.
The EITI London Conference March 17, 2005 established an IAG to guide the further work of the International EITI Secretariat on defining and refining proposals on the future of the EITI. IAG consists of senior representatives from countries implementing EITI, companies, NGOs, and donors. It is supported by a Secretariat based in the Department for International Development.