17 mart 2005-ci ildə Londonun “Kraliça II Yelizaveta Konfrans Mərkəzi”ndə Böyük Britaniya hökumətinin təşkilatçılığı ilə Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə 2-ci beynəlxalq Konfrans keçirilmişdir. 17 iyun 2003-cü ildə keçirilmiş MHŞT üzrə ilk yüksək səviyyəli tədbirin davamı olan bu Konfransda 40-a yaxın ölkənin hökumət nümayəndələri, beynəlxalq maliyyə institutlarının, hasilat sənayelərinin və vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçiləri iştirak etmişlər.
Konfransın əsas məqsədi MHŞT-nin həyata keçirilməsi sahəsində ayrı-ayrı ölkələrdə əldə edilmiş irəliləyişləri nəzərdən keçirmək olub. Bundan başqa Konfrans MHŞT-ni dəstəkləyən hökumət, hasilat sənayesi və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin beynəlxalq əməkdaşlığını birləşdirmək və gücləndirmək üçün imkan yaratmaq niyyəti daşıyıb. Müxtəlif ölkələri və qurumları təmsil edən nümayəndələr bəzi ölkələrin neft, qaz və qızıl hasilatı sahəsindən əldə edilmiş gəlirlərin idarə olunmasında şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində atdığı mühüm addımları yüksək qiymətləndirmiş, MHŞT-nin tətbiqində pilot ölkə kimi 4 dövlətin – Azərbaycan, Qana, Qırğızıstan Respublikası və Nigeriyanın əldə etdiyi irəliləyişləri xüsusi olaraq alqışlamışlar.
Konfransı açan Dünya Bankının Prezidenti cənab Ceyms Volfenson bəyan etmişdir ki, Təşəbbüs yaxşı idarəetmə üçün əsas prinsip və mühüm başlanğıc nöqtəsidir. Onun sözlərinə görə Təşəbbüs gəlirlərdən yanlış istifadənin və korrupsiyanın qarşısını alır və makroiqtisadi idarəetməni güçləndirir. Cənab Volfenson bildirmişdir ki, Dünya Bankı MHŞT-ə qoşulmamış ölkələrə investisiya qoymayacaq.
Konfrans iştirakçılarına yazılı müraciətindəBöyük Britaniyanın Baş Naziri Toni Bleyer 2003-cü ilin iyun ayında Londonda keçirilmiş Konfransdan sonra MHŞT-nin tətbiqi sahəsində böyük irəliləyişlər əldə olunduğunu bəyan etmişdir. O, Azərbaycan, Qana, Qırğızıstan Respublikası və Nigeriyanın pilot ölkə kimi əldə etdiyi uğurları xüsusi olaraq yüksək qiymətləndirmişdir. Baş Nazir bu ölkələrin təcrübəsinin MHŞT-nin uğurla həyata keşirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyət olaraq öyrənilməsinə imkan yaratdığını vurğulamışdır. O, bu il daha çox ölkənin MHŞT-ə rəsmən qoşulacağına və Təşəbbüsün həyata keçirilməsi prosesinə başlayacağına ümid etdiyini bildirmişdir.
Bəzi ölkələr fürsətdən istifadə edərək MHŞT-nin həyata keçirilməsinə başlayacaqları barədə planlarını Konfrans iştirakçıları qarşısında açıqlamış, digərləri isə artıq bu sahədə əldə etdikləri uğurlar barədə danışmışlar. Azərbaycanı Konfransda təmsil edən nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru və MHŞT üzrə Komissyanın sədri cənab Samir Şərifov Təşəbbüsün həyata keçirilməsi və nəticədə Azərbaycanın bütün dünyada MHŞT üzrə hesabatları açıqlayan ilk ölkə olması barədə Konfrans iştirakçılarına məlumat vermişdir. S.Şərifov həmçinin, Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqi sahəsində öz təcrübəsini mineral ehtiyatlarla zəngin olan digər ölkələrlə bölüşməyə hazır olduğunu da bildirmişdir.
Niger və Kamerun hökumətləri artıq Təşəbbüsün həyata keçirilməsi prosesinə başlayacaqlarını bəyan ediblər. Ekvatorial Qvineya və Konqo Demokratik Respublikasının hökumətləri də MHŞT-nin həyata keçirilməsinə dair öhdəlikləri öz üzərlərinə götürdüklərini və Təşəbbüsün tətbiqi prosesinə başlamaq barədə müzakirələr aparacaqlarını bildiriblər. Böyük Britaniya, Fransa, Norveç, Amerika Birləşmiş Ştatları, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Dünya Bankı və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı daxil olmaqla bəzi ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar MHŞT-nin tətbiqi məqsədilə maliyyə və texniki yardımı artırmaq barədə niyyətlərini açıqlamışlar.
Sonda Konfrans iştirakçıları MHŞT-ni həyata keçirən ölkələr və şirkətlər üçün meyarlar və əsas prinsiplər üzərində razılığa gəlmiş və Təşəbbüsü dəstəkləməkdə maraqlı ölkələr və şirkətlər üçün MHŞT üzrə Məlumat kitabçasını təsdiq etmişlər. Bundan başqa, Böyük Britaniya hökuməti MHŞT-ə beynəlxalq dəstəyi idarə etmək, Təşəbbüsün həyata keçirilməsini stimullaşdırmaq və bunun üçün əlverişli şəraiti təmin etmək məqsədilə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun yaradıldığını bəyan etmişdir.
İştirakçılar yekun olaraq MHŞT-ə qoşulan ölkələrin sayının artacağına və onun tətbiqninin könüllülük prinsipi qorunmaqla güclənəcəyinə əmin olduqlarını bəyan etmişlər. Onlar qərara almışlar ki, Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupla sıx əməkdaşlıq nəticəsində gəlirlərin idarə olunmasında şəffaflığın təmin edilməsi ilə bağlı təkliflərin təkmilləşdirilməsi yolu ilə MHŞT-nin tətbiqi davam etdiriləcək və bu, büdcə şəffaflığı, sabit maliyyə idarəetməsi və etibarlılıq prinsiplərinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində beynəlxalq səylərin bir hissəsi olacaq. MHŞT üzrə növbəti Konfransın 2006-cı ilin mart ayında keçirilməsi planlaşdırılır. O vaxtadək iştirakcılar bu məsələlər barədə razılığa qələcəklər: spesifik ölkə şəraitlərini nəzərə almaqla MHŞT-ə veriləcək beynəlxalq dəstəyin idarə olunması, münasib yerlərdə MHŞT-nin həyata keçirilməsinin stimullaşdırılması və Təşəbbüsün tətbiqinin qiymətləndirilməsi üçün əlverişli process.

22 Mar 2005 11:00:00
The UK Government hosted the second high level international conference on Extractive Industries Transparency Initiative took place in Queen Elizabeth II Conference Center, London on 17 March 2005. The Conference which followed on from the first high level Lancaster House meeting of 17 June 2003 brought together some 300 representatives from international financial institutions, governments of about 40 countries, extractive industries and civil societies.
The main purpose of this year’s conference was to examine the progress in EITI implementation so far. It also provided an opportunity to consolidate and strengthen the international partnership of government, industry and civil society supporting EITI. Delegates warmly welcomed the encouraging progress that had been made by several countries to improve transparency in the management of oil, gas and mining revenues, noting in particular work of the four countries who piloted EITI- Azerbaijan, Ghana, the Kyrgyz Republic, Nigeria, they also pointed out the support given to EITI by companies, investors, non-governmental organizations, international organizations and by other countries.
Opening the conferencePresident of World Bank Mr. James Wolfensohn stated
that Transparency is fundamental to good governance and an essential starting point but it does not do the trick alone. It reduces the potential for waste, mismanagement, and corruption; fosters democratic debate on the use of revenues; and enhances macroeconomic management. He also argued that World Bank is not going to make investments in countries where EITI is not part of the process.
In hiswritten address to the conference participants Prime Minister Blair statedthat great progress had been made since the Lancaster House Conference in June. He particularly commended achievements of pilot countries Azerbaijan, Ghana, the Kyrgyz Republic, Nigeria. The Prime Minister also emphasized that their experiences had allowed to learn a great deal about successful implementation. He hoped this year many more countries will formally sign up to the Initiative, and will begin implementation.
A number of countries used the Conference as an opportunity to announce their plans to implement EITI and what had been achieved so far.The head of Azerbaijani delegation, Executive Director of The State Oil Fund and Chairman of The National Committee on EITI, Mr. Samir Sharifov informed
the conference participants about the EITI implementation process in Azerbaijan, which resulted in disclosure of the first ever transparency initiative report in the world . Mr. Sharifov also emphasized Azerbaijan’s readiness to share its relevant experience in EITI with other resource rich countries.
The Governments of Niger and Cameroon announced that they would now begin implementation of the Initiative. The Governments of Equatorial Guinea and the Democratic Republic of Congo also announced their commitment to the EITI Principles and will now consider how to move to full implementation. Several countries and international organizations including the United Kingdom, France, Norway, the United States of America, the International Monetary Fund, the World Bank, and the European Bank for Reconstruction and Development agreed to increase financial and technical support for EITI.
In conclusion, the Conference agreed a set of criteria and guidelines for implementing countries and companies, and endorsed the EITI Source book as guidance for countries and companies interested in supporting the initiative. The United Kingdom announced the formation of an International Advisory Group, which will develop an approach to the future management of international EITI support, incentives for implementation and a suitable process for validating implementation.
Moreover, participants expressed their confidence that EITI will continue to expand participation, and to broaden, deepen and strengthen implementation, in keeping with its voluntary nature. In close coordination with the international advisory group, EITI should proceed with further work to define and refine proposals on increasing revenue transparency in the extractive industries as part of the international effort to promote improved budget transparency and sound financial management and accountability. The next EITI Conference will take place in March 2006. By that time, participants will have agreed: an approach to the future management of international EITI support which recognizes specific country circumstances, builds on existing institutions and is sustainable; incentives for implementation where appropriate; and a suitable process for evaluating implementation.