Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun növbəti toplantısı keçirilib
2006-cı il iyunun 20-də Londondakı Lancaster House binasında Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun (BMQ) növbəti toplantısı keçirilmişdir. Azərbaycan hökumətini BMQ-də təmsil edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov toplantıda iştirak etmişdir.
Toplantıda 2006-cı ilin oktyabrında Osloda keçiriləcək MHŞT üzrə 3-cü Beynəlxalq Konfrans qarşısında qrupun verəcəyi hesabat müzakirə olunmuş, MHŞT-nin tətbiqinin qiymətləndirilməsi metodologiyası konfransa təqdim edilmək üçün təsdiqlənmiş və Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə gələcək fəaliyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır. Həmçinin toplantıda MHŞT çərçivəsində fəaliyyətin koordinasiya edilməsi üçün 20 nəfərdən ibarət Şuranın, eləcə də MHŞT üzrə katibliyin yaradılması təklifinin Oslo konfransında müzakirə edilməsi qərara alınmışdır.

On June 20, 2006, the next meeting of the International Advisory Group (IAG) to the Extractive Industries Transparency Initiative was held at Lancaster House, London. Mr. Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan represented Azerbaijan government at the meeting.
The members of the IAG discussed the group’s report to the 3rd International EITI Conference to be held in Oslo, Norway on October 2006. Confirming the matrixes on validation of the EITI implementation the IAG members also discussed the future governance of the Initiative. The group’s decision of a 20 person EITI Board and the EITI Secretariat to be established will be discussed at Oslo Conference.