Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu növbəti təcrübə proqramına start verib
Fondun “Təhlilçi məzun” təcrübə proqramı çərçivəsində partnyor universitetlərlə işbirliyi əsasında məlumatlandırma və qeydiyyat işlərinə başlanılıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) 6 may tarixində ADA Universitetinin təşəbbüsü ilə təşkil olunan karyera sərgisində işəgötürən qurumlar sırasında iştirak edib.
Qeyd edək ki, sözügedən sərgidə iştirak ARDNF-nin gənc peşəkarlar yetişdirmək və ölkənin insan kapitalının formalaşmasına töhfə vermək istiqamətində daim apardığı işin tərkib hissəsidir. Sərgi zamanı Fondun 2022-ci il üçün nəzərdə tutulan "Təhlilçi məzun" (Graduate Analyst) təcrübə proqramı haqqında geniş məlumat paylaşılıb.
Belə ki, bir aylıq "Təhlilçi məzun" proqramına əsasən, sonuncu kurs bakalavr və magistratura tələbələri, həmçinin 2021-ci il universitet məzunları qrup müsahibə sessiyası əsasında təcrübə proqramına qəbul olunaraq, 2022-ci ilin iyun ayı boyu proqram çərçivəsində Fondun İnvestisiya, Risklərin idarə edilməsi, Neft kontraktları, Büdcə proqnozlaşdırma və layihələr, Hesablaşmalar, Təhlükəsizlik, İnsan resursları və Hüquq departamentlərindən birində real iş mühitində, əyani tapşırıqlar üzərində işləməklə müvafiq sahələrdə praktik biliklər qazanmaq imkanı əldə edəcəklər.
ARDNF-nin fəaliyyət istiqamətinin əsasən maliyyə və analitik düşüncə yönümlü olmasını və təcrübə proqramında iştirak edən departamentlərin biznes özəlliyini nəzərə alaraq, proqram çərçivəsində dörd təhsil ocağı - Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiti, ADA Universiteti, Xəzər Universiteti və Azərbaycan-Fransız Universiteti partnyor universitetlər müəyyən olunub. Məzun təcrübəçilərin qeydiyyat və seçim prosesi bu universitetlərlə əməkdaşlıq və iş birliyi əsasında həyata keçirilir.
Təcrübə proqramının kuratoru və ARDNF-nin İnsan resursları departamentinin direktoru Nigar Braun Fondda fərdi intellekt ilə yanaşı komanda işinə də böyük əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb və məzunların bir ay müddətində əyani tapşırıqlar üzərində işləməklə müvafiq sahələrdə dəyərli, unikal vərdişlər qazanacağına əmin olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, "Biz bu növ təcrübə proqramları vasitəsilə istedadlı gənclərimizə yeni karyera imkanları yaradırıq".
Təcrübə proqramının yekunları və hesabatlılığı barədə məlumatlar ARDNF-nin rəsmi səhifələrində yerləşdiriləcəkdir.

State Oil Fund of Azerbaijan has launched yet another internship programme
Awareness on and registration on “Graduate Analyst” programme is carried out in collaboration with partner universities.
Azerbaijan State Oil Fund (SOFAZ) has attended the career fair organized by ADA University on May 6th as a potential employer alongside with other organizations.
This initiative is a manifestation of the long-term strategic vision of SOFAZ in terms of contributing to the human capital of Azerbaijan through developing young professionals. Subsequently the broader information on upcoming 2022 "Graduate Analyst" tailor-made internship programme has been shared by the Fund during this fair.
According to the terms of one-month "Graduate Analyst" programme, the recent 2021 and 2022 graduates, as well as the 2nd year Master or MBA students are entitled to acknowledge actual business experience by working with a dynamic team of highly skilled professionals of SOFAZ. The key SOFAZ departments and functions such as Investment Department, Risk Management, Oil Contracts Department, Budget Forecasting and Projects Department, Settlements Department, Security Department, Information Security, Legal Department, Human Resources SOFAZ functions and departments will be accomodating the fresh graduates who has completed the admission process successfully over the one-month internship programme.
Given the financial and analytical focus of the Fund and the specific nature of the business, the above mentioned internship programme will be carried out in collaboration with certain universities in Azerbaijan such as ADA University, Azerbaijan University of Economics, Khazar University and Azerbaijan-French University.
SOFAZ Head of Human Resources Department of and programme lead Mrs. Nigar Brown has expressed her assurance in the bold impact of this internship programmes carried out by SOFAZ where the individual know-how and ability to work in bigger groups are equally developed throughout the unique and practical day to day experience. "We are determined to establish new career opportunities for talented young graduates through our internship programme" - she mentioned.
Further information on results and the end report on the internship programme can be found on official pages of SOFAZ.