Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2004-cü il ərzində Neft Fondunun gəlirləri 1614,3 milyard manat, xərcləri 871,2 milyard manat təşkil etmişdir.
2004-cü il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 1 506,8 milyard manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 1 294, 8 milyard manat, neftin Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 59,7 milyard manat, bonus ödənişlərindən 106,0 milyard manat, akrhesabı ödənişlərdən isə 43,3 milyard manat təşkil etmişdir. Xarici sərmayəçilər tərəfindən verilmiş aktivlərin satışından əldə edilmiş gəlir isə 3,0 milyard manata bərabər olmuşdur. On iki ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından 107,5 milyard manat gəlir əldə edilmişdir.
Hesabat ili ərzində Neft Fondunun 2004-cü il büdcəsinin icrası, habelə vəsaitlərinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətləri çərçivəsində 75,0 milyard manat Ermənistan Respublikasının etnik təmizləmə və təcavüz siyasəti nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin, 89,0 milyard manat Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas Ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 650,0 milyard manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Ötən il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 3,6 milyard manat, valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri isə 13,2 milyard manat olmuşdur. 2004-cü ildə dövlət büdcəsinə 39,8 milyard manat mənfəət vergisi və 0,6 milyard manat digər vergilər köçürülmüşdür.
2004-cü ildə Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi üzrə gəlirlilik – hesabat valyutasi üzrə (Azərbaycan manatı) 2,14% , baza valyutasi üzrə (ABŞ dollari) isə 2,57% təşkil etmişdir.
2004-cü il yanvarın 01-nə 4 trilyon 15,0 milyard manata (təqribən 815 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuş Fondun vəsaitləri 2004-cü il dekabr ayının 31-nə 4 trilyon 758 milyard manat (təqribən 970,5 mln. ABŞ dolları) təşkil etmişdir.

2004 Revenue and Expenditure Statement (non-audited)
Revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2004 reached 1614, 3 billion manats (AZM), while expenditures constituted AZM 871,2 billion.
Revenue of AZM 1 506,8 billion was received from implementation of oil and gas agreements including AZM 1 294, 8 billion from the sale of profit oil, AZM 59,7 billion as oil transit fees, AZM 106,0 billion as bonus payments and AZM 43,3 billion as acreage payments. Revenues from sale of assets received from foreign companies under oil agreements reached 3,0 bln. AZM, while the revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZM 107,5 billion.
Expenditures of the Fund in the amount of AZM 75,0 billion were directed to finance, as per 2004 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons who were forced to flee their native lands as a result of Armenia's policy of ethnic cleansing and aggression against Azerbaijan. AZM 89,0 billion was utilized for the financing of AzBTC Co.’s share in Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZM 650,0 billion was transferred to the State Budget.
The Fund's administrative and operating expenses in 2004 were AZM 3,6 billion, asset revaluation expenses AZM 13,2. bln.. In 2004 the Fund paid out AZM39.8 bln. as profit tax and AZM 0,6 bln. as other taxes.
Net return on the Fund’s assets in 2004 constituted 2,14% in the Fund’s reporting currency (AZM) and 2,57 % in the Fund’s base currency (USD).
The assets of SOFAZ as at December 31, 2004 stood at 4, 758 billion (approx USD 970,5 million) as compared against assets as at January 1, 2004 of AZM 4, 015 (approx USD 815 million).